„Dis-location” medycyny amerykańskiej – implikacje outsourcingu medycznego cd

Jeśli Stany Zjednoczone stracą swój krajowy przemysł tekstylny lub samochodowy z powodu zagranicznej konkurencji, Amerykanie opłakują utratę miejsc pracy, ale żadne z lokalizacji nie potrzebuje firmy samochodowej ani producenta skarpet. Pacjenci będą jednak zawsze potrzebować lokalnych lekarzy i szpitale. W świetle tych potencjalnych problemów łatwo jest stawić czoła temu trendowi lub modlić się, że wszystko to dzieje się po przejściu na emeryturę. Obserwując tempo ruchów związanych z jakością, bezpieczeństwem i technologią informacyjną w opiece zdrowotnej, można przewidzieć, że pełny outsourcing medyczny trwa już kilkadziesiąt lat. Ale sądząc po szybkości, z jaką nowoczesne call centre przeniosły się do Bangalore, tempo zmian może być szokująco szybkie5.
Ludzie i instytucje, które ucierpią z powodu outsourcingu, nie przyjmą tego na siedząco, a spodziewam się, że dojdzie do lawiny inicjatyw mających na celu ochronę status quo. Lekarze i towarzystwa specjalistyczne bez wątpienia skorzystają z narzędzi legislacji, licencjonowania, certyfikacji i refundacji, aby pokrzyżować postrzegane zagrożenia dla ich środków do życia. Takie wysiłki prawie zawsze będą określane jako ochrona jakości lub bezpieczeństwa pacjentów, choć niektóre będą trudne do obrony przed oskarżeniami o hipokryzję. (W końcu trudno jest twierdzić, że radiolog morski jest wystarczająco kompetentny, by czytać filmy amerykańskie o 2 nad ranem, ale nie o 14.00). Niemniej jednak wiele z tych zmartwień będzie ważnych i pozostanie dla pacjentów i decydentów politycznych w celu rozróżnienia uzasadnione obawy przed protekcjonizmem.
Mimo że defensywność i opór są nieuniknione, uważam, że bardziej produktywna strategia jest dla lokalnych opiekunów, grup społecznych i instytucji, aby powitać – lub przynajmniej zaakceptować – outsourcing, który służy interesom ich pacjentów i skupić ich uwagę na poprawie jakości i skuteczności opieki, którą sami dostarczają. W cyfrowo zglobalizowanym świecie bolesna prawda jest taka, że jedyną trwałą ochroną przed outsourcingiem usług jest zapewnienie najwyższej jakości opieki przy najniższych kosztach.
Gdy walczą o poprawę swoich umiejętności technicznych i systemów dostarczania, aby sprostać temu nowemu wyzwaniu, lokalni lekarze i szpitale nie powinni przegapić okazji do zachowania i usprawnienia praktyk, które są najlepiej dostarczane osobiście. Pacjenci nie będą chętnie dzielili się z lekarzami, którzy okazali im prawdziwą empatię w razie potrzeby. Radiolog, który nie tylko odczytuje radiogramy swoich współpracowników, ale także omawia ważne ustalenia z nimi, może być mniej prawdopodobne, że zostanie zastąpiony przez praktyka żyjącego w kilkunastu strefach czasowych. Konkurencja może sprawić, że będziemy bardziej reagować na potrzeby naszych pacjentów i współpracowników, nawet wtedy, gdy wydobywa ona odpady z systemu.
Niezależnie od wyników, cztery rzeczy wydają się pewne: outsourcing opieki zdrowotnej wzrośnie; będzie to stanowić wyzwanie dla tradycyjnych ustaleń między pacjentami oraz lekarzami i instytucjami; będzie to wymagało szybkiego i przemyślanego opracowania nowych norm etycznych, prawnych i jakościowych; i będzie to kontrowersyjne.
Finansowanie i ujawnianie informacji
Wywiad z Dr. Wachter można usłyszeć na www.nejm.org.
Author Affiliations
Dr Wachter jest współprzewodniczącym Wydziału Medycyny Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

[hasła pokrewne: centralny rejestr lekarzy weterynarii, fanipos ulotka, maxon ]
[patrz też: fanipos ulotka, niepokonani cda, olej z pestek arbuza ]