Epilepsje: drgawki, zespoły i zarządzanie

Przeszukanie Medline syndromu padaczki ujawnia, że ponad 1600 artykułów przeglądowych na temat tych zespołów pojawiło się od 1965 roku. System klasyfikacji Międzynarodowej Ligi przeciwko Padaczce, który definiuje około 40 zespołów jest szczegółowy i czasami się zmienia. Co więcej, złożoność pola wzrosła w erze genomiki, nawet w przypadku praktykujących neurologów i epileptologów, i istnieją nowe testy laboratoryjne potwierdzające diagnozę podejrzaną na podstawie wywiadu i badań elektroencefalograficznych (EEG). Panayiotopoulos napisał jeden z najbardziej obszernych podręczników, które można znaleźć na temat epilepsji. Książka powinna być ponownie oznaczona jako Syndromy padaczki i ich diagnoza , aby wyraźniej wskazać jej główną siłę i wartość dla pola. Zainwestowanie czasu i energii przez autora w tę książkę liczącą ponad 500 stron jest godne podziwu. Czternaście szczegółowych rozdziałów zawiera znakomite przykłady EEG, dobrze zorganizowane tabele i aż 400 aktualnych referencji. Większość podręczników na temat epilepsji pokazuje EEG w formacie atlasu lub zawiera głównie opisy zespołów; ta książka zapewnia równie dobrze obie funkcje. Ponadto dołączono płytę CD-ROM zawierającą ponad 30 filmów wideo z napadami drgawkowymi, chociaż EEG są czasami małe i trudne do zauważenia, nawet na monitorze o wysokiej rozdzielczości.
Jak stwierdzono w przedmowie autora, książka ta została zaprojektowana jako referencja dla neurologów, neurofizjologów klinicznych i epileptologów . Udaje jej się osiągnąć ten cel, oferując spis treści, który jest łatwy do naśladowania, wymieniając każdy zespół, jak również szczegółowy indeks. Szczególnie neurolodzy pediatryczni będą prawdopodobnie czerpać korzyści z książki, ze względu na jej silny nacisk na syndromy epilepsji z dzieciństwa, w tym wczesny, łagodny syndrom napadów potylicznych dziecięcych nazwany dla autora.
Jednorazowe podręczniki takie jak ta oferują siłę spójnego podejścia, ale mają również pewne wady. Większość innych podręczników na temat padaczki jest dziś poddawana wielorakiej weryfikacji, pozwalając na szeroką wiedzę na temat konkretnych aspektów tego skomplikowanego zaburzenia. Ograniczenie pojedynczego autora jest chyba najbardziej widoczne w rozdziale dotyczącym terapii przeciwdrgawkowych, opartym zarówno na wytycznych praktycznych, jak i własnych opiniach i zaleceniach autora.
Osiem dokładnych rozdziałów dotyczących zespołów epilepsji jest punktem kulminacyjnym książki i sprawia, że jest ona wartościowym dodatkiem do kolekcji każdego neurologa, który leczy pacjentów z epilepsją, zwłaszcza dzieci z tym zaburzeniem. W miarę postępu XXI wieku, a ponieważ te syndromy stają się ważniejszymi celami dla rozwoju leków, testów genetycznych i postępów w neuroobrazowaniu, podręczniki takie jak ten staną się również coraz cenniejsze jako odniesienia.
Eric H. Kossoff, MD
Johns Hopkins Medical Institutions, Baltimore, MD 21287
[email protected] edu
Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[podobne: drożdże w organiźmie, olej z pestek arbuza, badanie lh cena ]
[podobne: owczarek kaukaski allegro, czasopismo medycyna pracy, bielenda professional sklep ]