Przyklejony problem z Etretinate

Arkusz papieru przylegający do podeszwy pacjenta Pacjent przyjmował 75 mg etretynatu dziennie i zgłaszał, że materiały przylgnęły do jego dłoni i podeszew
Etretynian jest retinoidem stosowanym do leczenia opornej łuszczycy. Ostatnio opiekowaliśmy się pacjentem, u którego pojawił się osobliwy objaw, podczas gdy on przyjmował 75 mg etretynatu dziennie w celu opanowania ciężkiej łuszczycy. Zauważył irytującą lepkość dłoni i podeszew i zaobserwował, że materiały przylegają do tych powierzchni (ryc. 1).
Jak wyjaśnić symptom taki jak lepkość. Postawiliśmy hipotezę, że zwiększone uwalnianie glikoprotein do potu z ekstraktu korzeniowego lub zwiększone przywieranie materiałów białkowych do warstwy rogowej może wyjaśnić to zjawisko. W ekryninie potwierdziło się kilka glikoprotein.1, 2 Mierzyliśmy jeden z nich, antygen rakowo-płodowy (CEA), wymywany z zeskrobków warstwy rogowej dłoniowej.
Poziomy CEA w zeskrobaniach z pięciu nietraktowanych kontroli z łuszczycą były w normalnym zakresie dla tego testu. Poziom CEA w zeskrobaniach od pacjenta leczonego etretynatem był znacznie podwyższony, do 143 ng na mililitr (normalny, <3,0). Poziomy CEA w skrawkach dłoni od tego pacjenta zostały następnie określone w miesiąc po zmniejszeniu dawki etretynatu do 50 mg na dobę i miesiąc po dalszym obniżeniu do 25 mg na dobę. Poziomy CEA w dawkach 50 i 25 mg dziennie wynosiły odpowiednio 84 i 16,8 ng na mililitr. Postępujące zmniejszenie sugeruje odpowiedź na dawkę carmenolu CEA do etretynatu. Ponadto nastąpił znaczny spadek kleistości dłoni i dłoni pod wpływem obniżenia dawki etretynatu.
Wnioskujemy, że zwiększone ilości CEA i ewentualnie innych glikoprotein mogą występować w warstwie rogowej naskórka i podeszwach pacjentów przyjmujących etretynian. Obecność tych substancji może wywoływać uczucie kleistości. Mieszki włosowe oraz gruczoły łojowe i apokrynowe nie występują na dłoni. Dlatego najbardziej prawdopodobnym źródłem substancji byłby ekrynowy pot, w którym CEA jest obecny.3 Nasza obserwacja nie wyklucza możliwości, że inne substancje mogą być również zmienione w ekrynowym pocie przez ogólnoustrojowe podawanie etretynatu.
Neal S. Penneys, MD, Ph.D.
Donna Hernandez University of Miami School of Medicine, Miami, FL 33101
3 Referencje1. Rubin RW, Penneys NS. . Analiza podprogramów białek potowych za pomocą dwuwymiarowej elektroforezy w żelu poliakryloamidowym. Anal Biochem 1983; 131: 520-4.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
2. Nakayashiki N.. Komponenty białka potowego testowane przez elektroforezę żelową SDS-poliakryloamidową, a następnie immunoblot. Tohoku J Exp Med 1990; 161: 25-31
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
3. Penneys NS, Nadji M, McKinney EC. . Antygen rakowo-płodowy obecny w ludzkim spocie ekstrakcyjnym. J Am Acad Dermatol 1981; 4: 401-3.
Crossref Web of Science MedlineGoogle Scholar
(4)
[przypisy: olx chojna, olx proszowice, levomine ]