The Demise of the Physical Exam cd

Obawiają się, że sztuka witalna, jak to się nazywa, jest wygaszana. Ale czy fiaskiem fizycznej diagnozy jest kryzys, czy naturalna ewolucja. Czy fizyczny egzamin to tylko głupie złoto, niosące w sobie coś wartościowego, ale bezwartościowego. Kiedy byłem studentem medycyny trzeciego roku, jeden z lekarzy zapytał mnie, który jest dokładniejszy w diagnozowaniu zapalenia płuc: prześwietlenie klatki piersiowej lub Sir William Osler ze stetoskopem. Teraz myślę, że znam odpowiedź. W przeglądzie badań opublikowanym w 1997 r. W ciągu 30 lat, naukowcy odkryli, że same wnioski z badań klatki piersiowej są niewystarczające, aby ustalić rozpoznanie zapalenia nabytego przez społeczność.4 Jeśli wymagana jest pewność diagnostyczna – napisali – wówczas należy wykonać radiografię klatki piersiowej.
W innym badaniu 52 pacjentów płci męskiej przyjmowanych na izbę przyjęć szpitala Veterans Affairs z objawami zakażenia dolnych dróg oddechowych ocenili trzej lekarze – internista ogólny, specjalista chorób zakaźnych i pulmonolog – którzy nie byli historie kliniczne pacjentów lub objawy czynności życiowych, ale pozwolono im wykonać badanie klatki piersiowej w celu ustalenia, czy pacjenci mieli zapalenie płuc5. W porównaniu z radiografią klatki piersiowej – standardem złota – czułość diagnozy klinicznej wahała się od 47 do 69 procent, a jej specyficzność od 58 do 75 procent. Autorzy doszli do wniosku, że badanie płucne ma co najwyżej niewielką zdolność do przewidywania obecności zapalenia płuc i jest niekonsekwentnie interpretowane, nawet przez ekspertów-ekspertów .
Oczywiście diagnoza fizyczna ma przewagę nad zastosowaniem bardziej wyrafinowanej technologii. Jest tańszy – i, w przeciwieństwie do zaawansowanych narzędzi diagnostycznych, można go wykonać w dowolnym miejscu. Można go łatwiej wykorzystać do wykonywania seryjnych obserwacji. A ponieważ obejmuje dotyk, fizyczny egzamin prawdopodobnie wzmacnia relację lekarz-pacjent.
Ale te korzyści są zwykle ignorowane; kolejne pokolenia lekarzy-szkoleniowców są coraz bardziej otwarte na lekceważenie tych dziwacznych metod swoich poprzedników. Jakiś czas temu, po zbadaniu starszej kobiety z blokiem serca, wspomniałem grupie towarzyszącej mi na rundach, że Karel Wenckebach, lekarz urodzony w Holandii, który praktykował na przełomie XX i XXI wieku, odkrył ten rodzaj arytmii przez czas pulsacji tętniczej i żylnej pacjenta. Odkrycie Wenckebacha poprzedzało nadejście elektrokardiografii i nadal jest jedną z najbardziej wnikliwych obserwacji klinicznych w historii medycyny. Czy to nie jest niesamowite, zapytałem mieszkańców, co lekarze mogli zrobić.
Dzisiaj dostaniemy EKG , mieszkaniec wzruszył ramionami. – W każdym razie jest dokładniejsza. – Kto ma czas, by spojrzeć na kark pacjenta.
Być może prawdą jest, że lekarze są dziś bardziej zajęci niż kiedykolwiek i mają mniej czasu niż kiedykolwiek na badanie pacjentów. Prawdą jest również, że badanie fizyczne często jest niedokładne. Ale te fakty tylko częściowo wyjaśniają jego pozorną śmierć.
Wydaje mi się, że głównym wyjaśnieniem jest to, że lekarze są dziś niekomfortowi z powodu niepewności. Jeśli badanie fizykalne pozwala lekarzowi zdiagnozować przepuklinę dysku kręgosłupa z prawdopodobieństwem 90%, to istnieje niemal nieodparta chęć uzyskania MRI o wartości 1000 USD, aby wypełnić lukę
[podobne: betamil, dysleksja dysortografia, klinika medycyny estetycznej kraków ]
[przypisy: mastif tybetański cena allegro, pasy przepuklinowe, ortodonta ursynów ]