The Demise of the Physical Exam czesc 4

Strach przed procesami sądowymi jest częściowo odpowiedzialny za tę potrzebę, ale głównym winowajcą jest strach przed subiektywną obserwacją. Lekarze unikają wykształconych przypuszczeń na podstawie tego, co widzą i słyszą. O wiele więcej jest znanych i poznawalnych niż kiedykolwiek wcześniej, że lekarze i pacjenci wydają się postrzegać medycynę jako naukę absolutną, ostateczną i zrozumiałą. Oczywiście sama technologia może być niedokładna, a jej wyniki nieodtwarzalne. Co więcej, odczyty z naszych maszyn muszą zawsze być filtrowane przez nasze oczy i umysły, gdzie, nieuchronnie, są zanieczyszczone przez samą subiektywność, z której próbowaliśmy uciec. Nawet precyzyjnie dostrojone instrumenty elektroniczne mogą nie oferować absolutnej i decydującej prawdy.
Obecnie jestem czasami proszony o nauczanie fizycznej diagnozy studentom medycyny. Kiedy to robię, staram się nie myśleć o realiach współczesnej medycyny – technologii, presji czasu i całej reszty. W mojej codziennej praktyce fizycznej diagnozy jestem trochę agnostykiem. Oczywiście, posłusznie przykładam stetoskop do skrzyń moich pacjentów, ale robię to często po prostu z przyzwyczajenia. Ale kiedy nauczam fizycznej diagnozy, zachęcam moich uczniów, aby dobrze się uczyć. Jak nauczył mnie pan Abbott, nigdy nie wiadomo, kiedy badanie fizyczne będzie miało kluczową wskazówkę.
Author Affiliations
Dr Jauhar jest dyrektorem Heart Failure Program, Long Island Jewish Medical Center, New Hyde Park, NY, oraz asystentem profesora medycyny w Albert Einstein College of Medicine, Bronx, NY

[podobne: zakład leczniczo opiekuńczy, badanie lh cena, czasopismo medycyna pracy ]
[patrz też: wetlandia, lewofloksacyna, klinika medycyny estetycznej kraków ]