Transplantacja wątroby

Prawie dziesięć lat temu, kiedy recenzowałem pierwsze wydanie tej książki, byłem pod wrażeniem wysokiej jakości poszczególnych rozdziałów oraz faktu, że pomimo długości książki, było bardzo mało powtórzeń. Druga edycja jest jeszcze bardziej kompleksowa niż pierwsza z powodu wielu ostatnich postępów w transplantacji wątroby. Prawie 1500 stron tekstu obejmuje praktycznie każdy aspekt transplantacji wątroby, w tym spekulacje na temat heteroprzeszczepu i interesujące sekcje dotyczące etyki. Od czasu opublikowania pierwszego wydania, najważniejszym postępem było opanowanie immunosupresji, w szczególności niedawna tendencja do stosowania minimalnej immunosupresji zgodnej z dobrą funkcją przeszczepu. W przypadku wątroby (w porównaniu z innymi narządami) zgłaszano prawdziwą tolerancję przy użyciu różnorodnych protokołów, czasami wykazanych przez nieprzestrzeganie przez pacjentów leczenia bez wiedzy lekarzy. Poza trudnościami immunologicznymi w ksenoprzeszczepach wątroby bardzo ważne są różnice metaboliczne między gatunkami. Tak jak Thomas Starzl i jego koledzy piszą w pierwszym rozdziale, takie międzygatunkowe warianty mogą spowodować, że ksenotransplantacja wątroby świni-człowieka będzie równoznaczna z przyznaniem wrodzonego błędu (lub błędów) metabolizmu .
Godnym uwagi postępem w tej dziedzinie był entuzjazm do przeszczepiania części wątroby od żywych dawców, który początkowo obejmował przekazywanie przeszczepów przez rodziców dzieciom. Niedawno, wraz z rosnącym niedoborem dawców i problemami z niedopasowaniem przeszczepów, zastosowano transplantację dorosłych z dorosłym żywymi dawcami, która wymagała nowych modyfikacji technicznych, aby pomóc zapewnić bezpieczeństwo dawcy i zadowalający okaz dla biorcy.
Pionier ds. Transplantologii, Francis Moore, zapytał lata temu: Czy jest moralnie słuszne i etycznie dopuszczalne, aby zranić jedną osobę, aby pomóc drugiej. Książka odpowiednio wskazuje, że nie jest wymagana dokumentacja wyników żywych dawców. Anegdotyczne oceny wskaźnika zgonu wśród takich dawców wahały się od poniżej procenta do około 2 procent, a zachorowalność wśród dawców była zgłaszana jako częsta, z poważnymi komplikacjami występującymi do 40 procent. Ponieważ transplantacje są przeprowadzane w wielu krajach, czasami przez wędrownych chirurgów odwiedzających jednostki, które mają niewielkie doświadczenie lub nie mają doświadczenia w transplantacji wątroby, nie jest zaskakujące, że pojawiły się pogłoski o wielu niezgłoszonych zgonach dawców.
Cała kwestia etyki dawstwa na żywo jest w pełni omawiana w tej książce, w której zwraca się uwagę, że w przypadku przeszczepienia nerki ryzyko dla dawcy jest niewielkie, a uzasadnienie procedury jest szeroko akceptowane przez lekarzy i społeczeństwo. Jednak w transplantacji wątroby, dla której dokładne dane nie są dostępne w odniesieniu do zachorowalności i śmiertelności, niemożliwe jest dostarczenie potencjalnemu dawcy danych statystycznych niezbędnych do uzyskania pełnej świadomej zgody. Doprowadziło to do nierozwiązanego dylematu etycznego. Lepszy ogólny wynik przeszczepienia wątroby i przekształcenie go z niebezpiecznego eksperymentalnego przedsięwzięcia w rutynową procedurę z oczekiwaniem dobrych wyników zwiększyło presję na nasz zawód, aby wykonać więcej procedur transplantacyjnych, ale dostępność dawców nie wzrosła odpowiednio.
Należy pogratulować autorom takiego pełnego objęcia dziedziny, rozciągając się od szczegółowych opisów naturalnego przebiegu chorób, które mogą prowadzić do wskazań do transplantacji wątroby, do technik różnych procedur i oceny po przeszczepie – nie tylko odrzucenie, ale także infekcje, wyniki histologiczne i dobre samopoczucie pacjentów Pod koniec wielu rozdziałów znajdują się pola z nagłówkiem Perły i pułapki , które są bardzo przydatnymi streszczeniami ważnych punktów zawartych w odpowiednich rozdziałach.
Jedyną moją krytyką tej książki jest brak kolorowych ilustracji, a czarno-białe fotografie procedur operacyjnych są słabe i powinny zostać zastąpione schematami. Ogólnie rzecz biorąc, książka powinna być niezbędnym wymogiem we wszystkich jednostkach transplantacji wątroby i być łatwo dostępna dla lekarzy i chirurgów zajmujących się przeszczepem wątroby na wszystkich etapach ich szkolenia.
Roy Calne, MD
University of Cambridge, Cambridge CB2 2AH, Wielka Brytania

Powołanie się na artykuł (1)
Zamknij Cytowanie artykułów
[hasła pokrewne: ortodonta ursynów, nfz lublin przeglądarka skierowań, okulista w pruszkowie ]
[patrz też: olx chojna, nfz lublin przeglądarka skierowań, badanie homocysteiny cena ]