Two-Fathom Hickey

Ostatnio potraktowaliśmy dwufodźkowy hickey , podmiot, którego wcześniej nie opisano w literaturze medycznej.
37-letnia kobieta nurkująca w 12-metrowej wodzie w pobliżu Kajmanów była ręcznymi karmiącymi płaszczkami o długości od 3 do 5 stóp. Jedna z ryb opuściła ofiarę i wciągnęła grzbietową część nadgarstka kobiety do jamy ustnej, tworząc ranę postrzałową o awangardzie częściowej grubości, mierzącą 2,5 cm na 1,5 cm. Ranę traktowano wyczekująco i pozostawiono do gojenia w drugiej kolejności bez miejscowych lub systemowych antybiotyków.
Płaszczki zwykle powodują ludzką envenomation, z około 1500 obrażeń rocznie w Stanach Zjednoczonych.1 Typowe ataki stingray są czysto defensywne. Powodują one nakłucie lub rany szarpane przez ogon promienia i późniejszą envenomation.2, 3 Envenomation wywołuje intensywną reakcję lokalną, z bólem i ogólnoustrojowymi objawami, które obejmują mdłości i wymioty, arytmie i śmierć. Leczenie obejmuje natychmiastowe miejscowe odsysanie i irygację w celu usunięcia jadu i namaczania gorącą wodą (od 45 do 50 ° C) w celu złagodzenia jadu.3 Rany powinny być oczyszczone z martwiczego materiału i zachowane okładziny płaszczki oraz luźno zamknięte przy pomocy drenażu.1 Objawy ogólnoustrojowe wymagać opieki wspierającej. Wtórne zakażenie jest powszechne i często podaje się antybiotyki o szerokim spektrum działania.
Karmienie oswojonych płaszczek staje się popularną aktywnością turystyczną na Kajmanach. Hickeys nie są rzadkością i są pozornie samoograniczającymi się obrażeniami. Rany są powierzchowne i nie zawierają ani jadu, ani zachowanej okładziny płaszczki. Miejscowa terapia, która obejmuje ostrożne szorowanie mydłem i wodą, wydaje się odpowiednia. Ani miejscowe ani ogólnoustrojowe antybiotyki nie wydają się być wskazane.
Robert E. Falcone, MD
Anne P. Miller, MD
Grant Medical Center, Columbus, OH 43215
3 Referencje1. Auerbach PS, Halstead BW. Niebezpieczne życie morskie. W: Auerbach PS, Geehr EC, wyd. Zarządzanie sytuacjami kryzysowymi związanymi z dziką przyrodą i ochroną środowiska. Nowy Jork: Macmillan, 1983: 238-40.
Google Scholar
2. Fisher AA. Atlas dermatologii wodnej. Nowy Jork: Grune & Stratton, 1978.
Google Scholar
3. Rosco MD. . Skórne objawy urazów zwierząt morskich, w tym diagnoza i leczenie. Cutis 1977; 19: 507-10.
Web of Science MedlineGoogle Scholar
[hasła pokrewne: levomine, pasy przepuklinowe, klinika medycyny estetycznej kraków ]